Sánkovačka
Kultúra
Ste tu: Domovská stránka Kultúra Sánkovačka
  2. január 2015 09:00

Sánkovačka

Chladné dni sa míňajú a zubaté slniečko sa ukazuje čím ďalej, tým častejšie. Na rozlúčku so zimou je najvyšší čas. Poriadna snehová guľovačka či sánkovačka bola kedysi samozrejmosťou, no dnes je skôr už vzácnosťou.

Keď sme boli deťmi my, skôr narodení, snehu bývalo až po pás. Záveje, kde len oko dovidelo. Autá na dedine jazdili len veľmi zriedkavo, cesty sa neposýpali. Boli bielučké, celé s utlačeným snehom. Dedinka ,,učupená“ medzi dvoma kopcami, z ktorých po celý deň bolo počuť detský smiech a krik. Biely snehom zasypaný kopec pod Chvojnom ponúkal úžasnú sánkovačku, ktorá rozžiarila oči takmer všetkých detí z dediny. Chvíle zažité na obyčajnom kopci iste utkveli v každej jednej detskej hlavičke. Svorne sme sa v podvečer vracali s červenými zimou vyštípanými líčkami do svojich príbytkov. Hladní, krásne unavení, s hrejivým pocitom teplého domova.

Veľmi by som dopriala dnešným deťom zažiť podobné chvíľky, aby ich po mnohých rokoch tiež hriali na duši. Malý krôčik k tomu sme urobili v chladnom februári 23.2.2015. Sánkovačka na kopci pod Pĺžikovcami bola síce zamrznutá, ale nezabudnuteľná. Domov sme sa vracali poriadne unavení, ale spokojní, že sa nám konečne podarilo takto spolu príjemne stráviť jeden krásny zimný deň. Ďakujem všetkým zúčastneným a dospelým špeciálne za odvahu zabaviť sa opäť ako deti.

Vyhľadávanie

Oznamy

Školstvo Základná umelecká škola

Základná umelecká škola, Stožok  má k 15.09.2021...

21. október 2019

Školstvo Materská škola Stožok

Materská škola Stožok má k 15.09.2021 zapísaných 45 detí.  Riaditeľ MŠ: Bc. Ivona...

21. október 2019

Obecný časopis Troška zo Stožka č. 1/2017

Mesiac máj je na Slovensku známi mnohými ľudovými tradíciami či pranostikami ako sú...

29. september 2017

Obecný časopis Troška zo Stožka č. 2/2016

Pri zakladaní nášho divadla a nacvičovaní prvej hry nikomu ani vo sne na um neprišlo, že...

29. september 2017

Obecný časopis Troška zo Stožka č. 2/2015

Človek sa ani nenazdá a rok s rokom sa každú chvíľu stretá. Mám pocit, že čím som...

26. november 2015