Obec Stožok

Obec Stožok sa rozprestiera na úpätí vrchov Poľany s nadmorskou výškou 1458 m a Javoria s nadmorskou výškou 1041 m v rázovitom kraji Podpoľania, vzdialenej 5 km od okresného mesta Detva v nadmorskej výške 406 m n. morom.

Niečo z histórie

Počiatky osídlenia obce siahajú do roku 1773. Pôvodné laznícke osídlenie vystriedala kompaktná obec. Stožok sa rozprestiera na celkovej výmere 895 ha so značne členitým chotárom prepojeným miestnymi komunikáciami.

Kultúrnou dominantou je kostol sv. Rodiny, ktorý bol postavený v r. 2002. Významnou kultúrnou pamiatkou obce je tiež Zvonička, ktorá bola postavená v r. 1863 a renovovaná v roku 1993.

Štatistické údaje platné k 28.9.2015

Celkový počet obyvateľov: 989

  • z toho muži: 485
  • z toho ženy: 504

Symboly obce

Stožok má celkom ojedinelý znak. V pečatidle z r. 1837 je vyrytá fľaša uzavretá zátkou, ktorá má podobu trojlistovej koruny. Vo fľaši je vodorovne položená sekera a pod ňou kosák. Nástroje doprevádzajú dva kvietky o štyroch lupeňoch a celá vnútorná stena fľaše je zdobená drobnými bodkami.

Historický symbol obce korení v typickom ľudovom výrobku baníkov, ktorí v miniatúrnom prevedení vkladali najrôznejšie javy zo života do fľaše. Týmto fľašiam sa hovorí „ banícke fľaše trpezlivosti ", alebo " fľaše trpezlivosti ". Národopisci sú toho názoru, že tento druh umeleckej činnosti k nám prišiel z Nemecka. Doslova jedinečný znak, aký nepoužíva žiadna iná obec na Slovensku si zasluhoval, aby sa heraldicky upravil a aby sa začal používať ako erb obce. Erb obce Stožok je pokladaný za klenot domácej heraldickej tvorby.

Aktivity v obci

Obec Stožok ponúka mnoho spôsobov na trávenie voľného času.

Je priam predurčená ako vychodiskový bod atraktívnych turistických výletov po vyznačených turistických chodníkoch a cykloturistických trasách v smere Javorie - Poľana. Stožok poznajú aj milovníci prírody vďaka poľovníckemu revíru a neďalekej prírodnej rezervácii Pstruša.

Taktiež sa môže pochváliť moderným športovo-oddychovým areálom, kde je možnosť zahrať si bowling, plážový volejbal, tenis, futbal, ale k dispozícii je aj lezecká stena a lanový park. Viac informácií nájdete na podstránke Športovo-oddychového areálu Stožok.

Vyhľadávanie

Oznamy

Školstvo Základná umelecká škola

Základná umelecká škola, Stožok  má k 15.09.2021...

21. október 2019

Školstvo Materská škola Stožok

Materská škola Stožok má k 15.09.2021 zapísaných 45 detí.  Riaditeľ MŠ: Bc. Ivona...

21. október 2019

Obecný časopis Troška zo Stožka č. 1/2017

Mesiac máj je na Slovensku známi mnohými ľudovými tradíciami či pranostikami ako sú...

29. september 2017

Obecný časopis Troška zo Stožka č. 2/2016

Pri zakladaní nášho divadla a nacvičovaní prvej hry nikomu ani vo sne na um neprišlo, že...

29. september 2017

Obecný časopis Troška zo Stožka č. 2/2015

Človek sa ani nenazdá a rok s rokom sa každú chvíľu stretá. Mám pocit, že čím som...

26. november 2015